podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Urugwaj - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Urugwaj - wiza, ambasady, przepisy

Montevideo     
urugwaj
Urugwaj - podróże do UrugwajuUrugwaj - mapa krajuUrugwaj - spis artykułów i galeriiUrugwaj - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeUrugwaj - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaUrugwaj - szczepienia, zdrowie, poradyUrugwaj - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROUrugwaj - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOUrugwaj - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przyjeżdżających do Urugwaju na okres do 90 dni. Do przekroczenia granicy niezbędny jest polski paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 3 miesiące od daty wyjazdu z Urugwaju. Przy przekraczaniu granicy zalecane jest posiadanie biletu powrotnego oraz dyspo­nowanie określoną kwotą dewiz. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że przy wylocie z Montevideo muszą wnieść opłatę lotniskową w wysokości 31 USD (loty międzynarodowe, wysokość opłaty ulega zmianie). Osoby zainteresowane przedłużeniem pobytu w Urug­waju (po­nad 90 dni) powinny wcześniej zgłosić się w Urzędzie Migra­cyjnym (Dirección Nacional de Migración) – szersze infor­macje są dostęp­ne na stronie internetowej urzędu: www.dnm.minterior.gub.uy – i uzys­kać stosowną zgodę. Niedo­pełnienie tego obowiązku ob­ciążo­ne jest karą pieniężną, ale może również spowodować decyzję administracyjną nakazującą opuszczenie Urugwaju we wskaza­nym przez urząd terminie.
Informacje dla kierowców
W celu wynajęcia pojazdu należy przedstawić prawo jazdy wydane i ważne w kraju stałego pobytu. Generalnie stan techniczny dróg w Urugwaju jest dobry lub bardzo dobry. Należy pamiętać, że sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych). Autostrady są płatne.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń. Stosunkowo dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i hotelowa, konkurencyjne wobec krajów UE i USA koszty utrzymania oraz relatywnie wyso­ki stopień bezpieczeństwa publicznego w Urugwaju sprzyjają rozwojowi turystyki, szczególnie w rejonie ujścia rzeki Rio de la Plata do Oceanu Atlantyckiego (tu usy­tuowany jest znany kurort Punta del Este) oraz wzdłuż całego wybrzeża atlantyckiego (do granicy z Brazylią). Zale­canym środkiem komunikacji w Urugwaju są autobusy. Istnieje tu rozbudowana sieć autobusowych połączeń międzymiastowych, zapewnia­jących relatywnie tanie i dobre warunki podróżowania.
Przepisy celne
Obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu nasion, wędlin, konserw mięsnych, świeżych artykułów spożyw­czych, w tym owoców. Osoby przybywające do Urugwaju otrzymują pisemną informację o artykułach objętych zakazem wwozu oraz formularz deklaracji celnej, którą odbiera funk­cjo­na­riusz dokonujący odprawy. Bezwzględny zakaz wwozu obej­muje również narkotyki i inne środki psychotropowe. Nielegalny handel tymi substancjami lub ich przemyt jest zagrożony karą wielo­letniego więzienia, bez zawieszania wykonania kary.
Bezpieczeństwo
W okresie letnim (grudzień–luty) w stolicy i w nadmorskich kurortach silnie wzrasta liczba drobnych przestępstw (kradzieże kieszonkowe, kradzieże w hotelach, wyłudzenia, oszustwa, napady), których ofiarą padają głównie zagraniczni turyści. Stąd też w tym okresie wiele atrakcyjnych miejsc i regionów turystycznych (np. plaże) jest patrolowanych przez specjalną policję (Policia Turistica). Nie zaleca się zwiedzania w godzinach wieczornych i nocnych dzielnicy portowej w Montevideo. Również poruszanie się po zachodzie słońca w starym centrum miasta (Ciudad Vieja) i po głównej ulicy stolicy (18 de Julio) wymaga ostrożności i raczej nie jest wskazane.
Przydatne informacje
• W północnych regionach kraju, graniczących z Brazylią, miejsco­wa ludność używa portuñol lub brazilero (odmiana hisz­pańsko-portugalska). Znajomość języka angielskiego jest słaba.
• Oficjalną walutą jest peso urugwajskie; w obiegu są banknoty 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 peso oraz monety: 50 centesimo, 1, 2, 5 i 10 peso. Centralny Bank Urugwaju ostrzega o pojawianiu się w obiegu fałszywych banknotów, głównie o nominale 500 i 1000 peso. W 2008 r. rozpoczął się proces wycofywania z obiegu banknotów o nominałach 5 i 10 peso.

· Banki obsługują klientów w dni robocze w godz. od 13:00 do 17:00

· W wielu dużych sklepach (głównie w super- i hipermarketach) za zakupy można płacić dolarami USA lub kartami American Express, VISA, MasterCard czy Diners Club. Honorowane są również czeki podróżne.
• Powszechne jest dawanie napiwków w restauracjach (5–10%). Niewielkie napiwki są dawane również portierom, bagażowym i taksówkarzom.
• Walutę można wymieniać w bankach i oficjalnych kantorach (np. w dużych supermarketach).
• Mieszkańcy Monte­video powszechnie korzystają z taksówek i z usług remises (korporacje taksówkowe dysponujące lepszymi środkami transportu i bez tradycyjnego oznakowania pojazdu). Cenę za przejazd remises warto jednak ustalić z góry (koszt dojazdu z centrum miasta na lotnisko wynosi ok. 15 USD). Również w przypadku taksówek warto ustalić wcześniej, jaki będzie koszt przejazdu.
• Numer kierunkowy w połączeniach telefonicznych: 00598 – Urugwaj, 00598 2 – Montevideo.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP
Jorge Canning 2389, C.P. 11600 Montevideo P.O. Box 1538
tel. (00 5982) 48 01 313, 48 01 151
fax. (00-5982) 48 73 389
ambmonte@netgate.com.uy
www.embajadapoloniauruguay.com
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Wschodniej Republiki Urugwaju
ul. Rejtana 15 m. 12
02-516 Warszawa
tel.: 849 50 40, 849 15 90
fax: 646 68 87
urupol@ikp.atm.com.pl